Mesto ktoré ani nie je tak ďaleko ako sa nám zdá. Berlin-Air lieta asi všade, a ako sa hovorí v jednej reklame: „Letisko Viedeň - neuveriteľne blízko“, tak v Berlíne ste prakticky za chvíľku.
Je to najväčšie mesto v Nemecku, a teda je hlavným mestom a sídlom vlády. Mesto, kde sa turista nudiť určite nebude a majitelia fotoaparátov si prídu na svoje.
Ak sa povie Berlín, tak každému človeku napadne Berlínsky múr a Branderburgská brána. Ale to je len malé percento toho, čo sa dá v tomto meste kontrastov vidieť. Kto má rád históriu príde si na svoje, kto má rád moderné umenie, tiež tu nájde to svoje. Kto miluje obchody, obchodné centrá, má si z čoho vyberať. V každom prípade výlet do tohto mesta treba plánovať aspoň na jeden predĺžený víkend, teda aspoň 3 dni na to najpodstatnejšie, ale ani zďaleka nestihnete všetko.
Berlín má 3 veľké letiská, využíva hlavne dve – Tegel (bývalý západný Berlín) a Schonefeld (Východný Berlín). Toto mesto má veľmi dobre organizovanú dopravnú sieť, jednu z najlepších. Takže po vystúpení z lietadla si priamo na letisku v info stánku zoberiete mapu (ak nemáte výlet naplánovaný vopred) a môžete vyraziť. Okrem autobusov, električiek a trolejbusov môžete využiť aj mestskú vlakovú dráhu – Statbahn (S) alebo metro U-bahn (U). My sme cestovali busom a S-bahnom, nech aj po ceste vidíme čo najviac.
Mesto, ľudia, krajina, boli 28 rokov rozdelené na dve časti, ktoré sú zreteľne vidieť. Kontrast medzi západnou a východnou časťou je vidieť na architektúre, parkoch, obchodoch aj ľuďoch. Západná časť je modernejšia, s akousi ignoráciou starej histórie a snahou vytvoriť mesto podľa vzoru amerického sveta, je tu množstvo vysokých presklených budov a mrakodrapov, Východná časť mala úctu k starej histórii a architektúre. Tu je vidieť aký bol Berlín kedysi, keď sme sa v škole učili len o NDR a západný Berlín bol akési tabu, niečo strašné a zakázané.
Ak si pred cestou dáte do Googlu mapu Berlína s fotografiami, nebudete si vedieť vybrať kam najskôr zájsť. Moje odporučenie: pekne po poriadku, z letiska najlepšie autobusom prejsť k hlavnej železničnej stanici - Berlin Hauptbahnhof. Vraj je to najväčšia železničná stanica v Európe. Je to ozaj zaujímavá stavba zo skla a oceľových konštrukcií. V predvianočnom čase keď sme tam boli bol pri jej vchode krásny obrovský umelý stromček zdobený swarovského krištáľmi. Nádherne sa ligotal z diaľky, a z diaľky som si bola istá, že je osvetlený elektrickými žiarovkami. Bol vysoký tak cca cez tri poschodia obytného domu. Zo stanice najlepšie pešo prejsť cez most nad rieku k historickej budove ríšskeho snemu – Reichstag. Budova je známa z druhej svetovej vojny, treba upozorniť že tu bývajú veľké rady čakajúce na jeho prehliadku. Na čakanie v rade a prehliadku si treba vyčleniť pár hodín. Vedľa je nová presklená budova kde zasadá súčasný parlament. Pokračujme smerom k tej najznámejšej časti Berlína, ktorú pozná celý svet. Časť, ktorej fotka je v každom cestovnom sprievodcovi Nemecka. Je to jeho najznámejšia stavba, to je Branderburger Tor, čiže Branderburgská brána. Stavba dokončená v roku 1791, a kedysi ležiaca na pomerne prázdnom mieste je teraz po bokoch obstavaná budovami. Tu prechádzal Berlínsky múr, odtiaľto pochádza obrovské množstvo fotiek protestov a osláv Berlínčanov po páde múru. Budovy ktoré sa nachádzali okolo múru počas vojny a po nej časom komunisti dali zbúrať, pretože cez ich pivnice ľudia utekali na západ. Ostala tu stáť „Brána“ a východne vedľa nej múr . Tu sa nachádzal tzv. pruh smrti, tu vojaci strieľali utečencov. Dnes patrí cyklistom a chodcom.
Ak sa vydáme smerom od brány na východ, teda za chrbtom máme tento symbol Berlína , tak pokračujeme cestou známou ako „Unter den Linden“, teda Ulicou pod lipami. Najlepšie je celú prejsť pešo, pretože sú tu nielen kaviarne, ale dýcha tu história. Je tu Humboltova univerzita, budovy patriace k nej, Bode musseum, od rieky Spree začína Múzejný ostrov. Berlín má okolo 170 múzeí a väčšina je práve tu. Ak ste si v parku pri Reichstagu v informačnej kancelárii kúpili „musseumpass“ (zvýhodnený 3-dňový), tak máte vstupenku do veľkého množstva múzeí, ktoré sa skutočne oplatí navštíviť. Občas sa z Unter den Linden musí odbočiť do vedľajších ulíc, ale potom sa stále oplatí pokračovať po nej. Pozrite si „Pergamon museum“ kde nájdete umenie blízkeho východu, islamu a orientu, je tu aj Babylonská brána – Ištarina brána. Kúsok ďalej je „Altes museum a Aegyptishes musseum.
Tu si prídu na svoje milovníci Egypta. Okrem rôznych kamenných obrazov a sôch je tu najznámejšia socha (originál) egyptskej ženy Nefertiti. Fotografiu busty tejto ženy videl už asi každý na svete. Keď do Googlu zadáte slovo Nefertiti, tak vám ponúkne práve fotografiu tejto nádhernej busty nachádzajúcej sa priamo tu. A vy si tu môžete zadarmo urobiť toľko fotiek koľko sa vám bude chcieť. Pretože na rozdiel od egyptských múzeí sa tu smie fotografovať. Vedľa múzea je „Berliner dom“, je to tak isto historický skvost, je to Berlínska katedrála, nádherne osvetlená aj v noci. Bohužiaľ museumpass tu neplatí. Za Berliner domom začína „Alexander platz“. Nie je to námestie ako je v našich predstavách, je to najväčšie námestie východného Berlína s množstvom zaujímavých budov, kaviarní a hotelov. Ak budete dostatočne zvedaví, tak nájdete aj „Museum NDR“ so zariadením ktoré si komunistický pamätníci ešte veľmi dobre pamätajú. Na Alexander platzi je stará Radnica, pred ňou veľká zaujímavá fontána. A tu ste sa dostali k ďalšej Berlínskej zaujímavosti „ Fernsehturm“. Televízna vyhliadková veža odkiaľ sa pozriete na Berlín zhora. Treba navštíviť a vidieť. V okolí tejto veže bývajú veľké vianočné trhy so stánkami, kolotočmi a atrakciami.
Ak sa vydáme smerom od brány na východ, teda za chrbtom máme tento symbol Berlína , tak pokračujeme cestou známou ako „Unter den Linden“, teda Ulicou pod lipami. Najlepšie je celú prejsť pešo, pretože sú tu nielen kaviarne, ale dýcha tu história. Je tu Humboltova univerzita, budovy patriace k nej, Bode musseum, od rieky Spree začína Múzejný ostrov. Berlín má okolo 170 múzeí a väčšina je práve tu. Ak ste si v parku pri Reichstagu v informačnej kancelárii kúpili „musseumpass“ (zvýhodnený 3-dňový), tak máte vstupenku do veľkého množstva múzeí, ktoré sa skutočne oplatí navštíviť. Občas sa z Unter den Linden musí odbočiť do vedľajších ulíc, ale potom sa stále oplatí pokračovať po nej. Pozrite si „Pergamon museum“ kde nájdete umenie blízkeho východu, islamu a orientu, je tu aj Babylonská brána – Ištarina brána. Kúsok ďalej je „Altes museum a Aegyptishes musseum.
Toto sme prešli tú časť Berlína, ktorá je najhustejšie zásobená históriou, kultúrou a pamiatkami. V jednej z uličiek cestou popri Unter den Linden je krásna židovská synagóga, je tu prírodovedecké múzeum – Museum fur Naturkunde. Kúsok od Radnice je ďalšia veľmi dôležitá pamiatka na druhú svetovú vojnu – Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Bol to veľký kostol, dnes je to len akýsi útržok kostola. Nemci túto ruinu naschvál nezbúrali, nechali ju stáť ako spomienku na bombardovanie počas vojny. Vedľa neho postavili veľmi moderný, podľa mňa na toto miesto nie príliš ladiaci kostol s vysokou zvonicou. Keď sa obzriete okolo seba, tak pamätníci si isto všimnú budovy, kde akosi zastal čas a budú sa cítiť ako v NDR. Architektúra budov a obchodov vám pripomenie pohľadnice zo socialistického Nemecka, ktoré vám zo služobných ciest posielali vaši známi a vy ste si ich so závisťou prezerali.
Pokiaľ by ste z Alexander platzu išli dopravou na Warschauer str., tak odtiaľ je len kúsok od zvyšku Berlínskeho múru, kde si nenechajte ujsť možnosť odfotiť tie najznámejšie Berlínske grafity. Je tu predajňa suvenírov - East-Side-Galery, kúpte si „sovietsku ušanku“, odznaky, alebo malého trabanta. Ak chcete, za poplatok vám dajú razítko NDR na vašu mapu. Kúsok odtiaľ je starý tehlový most, ktorý stojí za povšimnutie. Odtiaľto sa U-bahnom dostanete na Kochstrasse, kde je Checkpoint Charlie – hraničný prechod medzi západným a východným Berlínom.
Ako program ďalšieho dňa navrhujem začať zase pri Branderburger Tor. Na juh odtiaľto je Postdamer platz. Tu sú vraj najvyššie budovy Berlína. Ako zaujímavosť spomeniem Sony centrum so zaujímavo riešením priestorom a ešte zaujímavejším stropom. Vrátime sa naspäť k miestu kde sa nachádzal tzv. pruh smrti, k Branderburgskej bráne. Prejdeme cez ňu do západnej časti a pokračujeme pešo asi pol hodinku cez Tiergarten k víťaznému stĺpu Siegessäule z roku 1873. Tento víťazný stĺp stál kedysi pred Reichstagom, až nacisti ho preniesli sem. Vo vnútri stĺpu sa dá vyjsť po schodoch až hore, pekný panoramatický výhľad, aj keď má len 68 m, nie vhodný pre tých čo neznášajú výšky, pretože je to otvorený priestor so zábradlím, ale prechádzate tu priamo pod nohami veľkej pozlátenej 35 tonovej sochy ženy s anjelskými krídlami. Mimochodom, vo veži s úzkymi schodmi sa tiež prejavil „turistický cit pre estetiku“ a celá stena je popísaná menami a grafitmi ľudí z celého sveta.
Berlín je mesto, ktoré budete obdivovať. Nájdete tu stále niečo nové, v peknom ročnom období sa prejdite po parku Tiergarten, po jeho hlavnej triede od Siegessäule až po „Bránu“, tu bývala známa Loveparade. Alebo si prezrite pamätník holocaustu, je to veľký priestor s množstvom betónových kvádrov. V horšom počasí si zase prezriete viac múzeí alebo Sony center. Pre mňa jeden z nezabudnuteľných zážitkov bolo aj jedno z múzeí, kde sme nakukli len tak narýchlo a vo vstupnej hale bola úžasná projekcia. Na zemi bola na podstavci maketa zeme. Bezfarebná, nie veľmi zaujímavá betónová doska s vlnitým reliéfom. A na túto dosku zo stropu premietali úžasné farebné divadlo, ktoré by som odporúčala ako exkurziu pre školákov. Na betónovej doske sa začala hýbať pevnina a zemské dosky od prvohôr až takmer po súčasnosť. Po ustálení dosiek do súčasného stavu kontinentov sa začali farebne meniť osídlenia človekom. Od doby ľadovej a postupným osídlením pevniny, cez starovek a utváranie jednotlivých rozdelení civilizácií, národností a vpádov na cudzie územia (ako napr. turecké a egyptské vojská) cez Rimanov, postupne až po prvú svetovú vojnu, Rakúsko - Uhorsko, a neskôr aj druhú svetovú vojnu. Projekcia sa skončila myslím po rozdelení a ustálení do súčasného štátneho a politického rozdelenia. Všetko bolo zobrazené a podelené farebne, šípkami a pohybom farieb boli znázornené sťahovania národov, vpády vojsk a rozdelenia štátov. Krásne divadlo na ktoré ste sa pozerali zhora, akoby z neba. (Ja som si to pozrela dva krát).
Tí čo tu strávia viac času určite si nájdu čas na najstarší kostol v meste „Nikolaikirche“, možno sa vám podarí nájsť aj Hitlerov bunker, ktorým sa Nemci moc nechvália. Alebo zájdite do časti Postupim, tu je zámok Charlottenburg. Nech pôjdete kdekoľvek, určite vám padnú do očí grafity. Mám pocit, že keď im zbúrali veľký múr, tak sa odrazu umelci malieb na steny nemali kde realizovať a tak ich výtvory nájdete všade. Tu ich je asi najviac v porovnaní s ostatnými európskymi mestami. Umelecké sklony majstrov grafitov sa prejavujú úplne všade.
A na záver ? Je to mesto, v ktorom neoľutujete, že ste ho navštívili.
Reichstag:
Branderburger tor:
Pamätník na bombardovanie nemecka Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche:
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára